Kriptozoospermi

Kriptozoospermi nedir?

Kriptozoospermiya nə deməkdir?

Kriptozoospermi, erkek üreme sisteminden gelen boşalma sıvısı semenin ilk analizinde veya yıkama sonrası toplamda 100bin altında ve her sahada birkaç adet sperm görülmesi olarak tanımlanmaktadır.

Bu durum, çiftlerin hamilelik şansını doğal yollarla neredeyse imkansız hale getirir. Erkekte bunun nedenini araştırmaya yönelik hormon değerlerine bakıldığında FSH hormon seviyesi düşük olan bireylerde , rekombinant FSH (dışardan takviye), recombinant HCG veya Klomen tedavisi Androlog önerisi ile planlanabilir.

Bu durum erkekte meninin az gelmesi ile karıştırılabilir, bununla ilgisi yoktur. Meni az gelse dahi içinde milyonlarca sperm bulunabilir.

Erkeğin spermi son derece az iken farklı zamanlarda vermiş olduğu semen örneğinde zaman zaman hiç sperm görülmemesi yani aspermi durumuna rastlanabilir. Spermlerin ölü olarak değerlendirilmesi onlaırn hareketinin izlenmemesi ve yapılan canlılık testlerinde (HOST, Eosin Boyama), bir canlılık ibaresi göstermemeleri olarak tanımlanır. Erkeklerde kısırlığın en ağır formlarından birini oluşturmaktadır. Bu hasta grubunda erkek androlog eşliğinde takip , tüm testlerin yapılması sonucunda, alınan örneğe teofilin tesi uygulanarak hereket eden spermler kullanılmak üzere seçilmektedir.

Kripto Azospermi

Kripto Azospermi Nedir?

Kripto Azospermi, diğer adıyla Geçici Azospermi erkekte farklı zamanlarda aralıklı verilen sperm örneklerinden bazılarında sperm az da olsa bulunurken, bazı örneklerde hiç görülmemesi yani azospermi olma durumunu ifade eder. Bu hasta grubunda embriyo gelişimini özellikle 4.gününden itibaren yavaş olması, sperm kaynağı olarak testisten doğrudan alma konusunda tüp bebek hekimine karar verdirebilir.

Burda da erkekte iyi bir fizik muayene, hormon ve görüntüleme teknikleri sperm sayısını arttırabilecek bir tedavi konusunda bizlere yol gösterici olacaktır.

Azospermi İle Hamile Kalınır mı?

Azospermiya, erkeğin ejakulat denilen boşalma sıvısı olan semende hiç sperm görülmemesidir. Bu durumda kadının doğal yollarla hamile kalması mümkün değildir. Ancak Tüp bebek yönteminde erkeğin testisinde ameliyatla sperm arandığında (%58 bulma şansı var) bulunduğu takdirde iyi bir embriyo gelişmesi halinde kesinlikle gebe kalma olasılığı vardır.

Erkeklerde Azospermi Ne Demek?

Erkeklerde Azospermi, ejakülatında hiç sperm hücresi olmaması durumunu ifade eder. Bu, üreme yeteneğini azaltır. Tıkayıcı olan veya tıkayıcı olmayan azospermi olarak sınıflandırılmaktadır. Her iki durumda da Testiste TESE (Testicular Sperm Extraction) veya TESA (Testicular Sperm Aspiration) ameliyat yöntemleri iile sperm aramak gerekir.

Kriptozoospermi Doktor Tavsiyesi

Kriptozoospermi teşhisi konulduğunda, uzman bir ürolog veya üreme sağlığı uzmanıyla iletişime geçmek önemlidir. Doktor, kişinin durumunu değerlendirecek ve uygun tedavi seçeneklerini önerir. Her bireyin durumu farklı olabileceğinden, kişiye özel bir tedavi planı oluşturmak uzmanlık gerektirir.

Ən son məqalələr;