Ürojinekolojik Operasyonlar

İdrar Kaçırma TOT Ameliyatı

Videoyu oynat

İdrar kaçırma TOT ameliyatı, stres tipi idrar kaçırma sorunu yaşayan kadınlara uygulanan minimal invaziv (küçük kesiklerle yapılan) bir cerrahi yöntemdir. İdrar kaçırma – mesane kontrolünün kaybı – tüm yaşlarda görülebilen yaygın sorunlardan biridir. Şiddeti, öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ara sıra idrar kaçırmaktan, tuvalete zamanında gidemeyeceğiniz kadar ani ve güçlü bir idrara çıkma dürtüsüne kadar değişir.

İnsanlar yaşlandıkça daha sık ortaya çıksa da, idrar kaçırma yaşlanmanın kaçınılmaz bir sonucu değildir. İdrar kaçırma günlük aktivitelerinizi etkiliyorsa, doktorunuzu görmekten çekinmeyin. Çoğu insan için basit yaşam tarzı ve diyet değişiklikleri veya tıbbi bakım, idrar kaçırma belirtilerini tedavi edebilir. 

İdrar Kaçırma Türleri

İdrar Kaçırma (Üriner inkontinans) türleri şunları içerir:

Stres inkontinansı: Öksürerek, hapşırarak, gülerek, egzersiz yaparak veya ağır bir şey kaldırarak mesanenize baskı uyguladığınızda idrar kaçar.

İdrar kaçırma dürtüsü: Ani, yoğun bir idrara çıkma dürtüsünün ardından istemsiz idrar kaybınız olur. Gece boyunca da dahil olmak üzere sık sık idrara çıkmanız gerektiği durumdur. İdrar kaçırma, enfeksiyon gibi küçük bir durumdan veya nörolojik bozukluk veya diyabet gibi daha ciddi bir durumdan kaynaklanabilir.

Taşma inkontinansı: Tamamen boşalmayan bir mesane nedeniyle sık veya sürekli idrar damlası yaşarsınız.
 

Fonksiyonel inkontinans: Fiziksel veya zihinsel bir bozukluk, tuvalete zamanında gitmenizi engeller. Örneğin, şiddetli artritiniz varsa, pantolonunuzun düğmelerini yeterince hızlı açamayabilirsiniz.

Mix inkontinans: Birden fazla tipte üriner inkontinans yaşarsınız – çoğu zaman bu, stres inkontinansı ve sıkışma inkontinansının bir kombinasyonunu ifade eder. 

Ne Zaman Doktora Başvurmalı?

 Doktorunuzla idrar kaçırma hakkında konuşmaktan rahatsız olabilirsiniz. Ancak idrar kaçırma sık görülüyorsa veya yaşam kalitenizi etkiliyorsa, tıbbi yardım almanız önemlidir çünkü idrar kaçırma:

  • Günlük faaliyetlerinizi kısıtlamanıza ve sosyal etkileşimlerinizi sınırlamanıza neden olur.
  • Yaşam kalitenizi olumsuz etkiler.
  • Yaşlı yetişkinlerde tuvalete koşarken düşme riskini artırır.
  • Altta yatan daha ciddi bir durumu gözden kaçabilir.

İdrar Kaçırma Tanısı Nasıl Konur?

Sizde var olan idrar kaçırma tipini belirlemek önemlidir ve belirtileriniz sıklıkla doktorunuza hangi tip olduğunu söyler. Bu bilgi tedavi kararlarına rehberlik edecektir.Kapsamlı bir öykü ve fizik muayene ile başlanır ve daha sonra öksürme gibi inkontinansı gösterebilecek basit bir manevra yapmanız istenebilir.

Bundan sonra önerilerİdrar tahlili: İdrarınızdan bir örnek enfeksiyon belirtileri, kan izleri veya diğer anormallikler açısından kontrol edilir.

Mesane günlüğü: Birkaç gün boyunca ne kadar içtiğinizi, ne zaman idrara çıktığınızı, ürettiğiniz idrar miktarını, idrara çıkma isteğiniz olup olmadığını ve inkontinans epizodlarının sayısını kaydedersiniz.

İdrarınızı boşalttıktan sonra ultrason kontrolü: Sizden idrar çıkışını ölçen bir kaba idrar yapmanız (boş bırakmanız) istenir. Ardından ultrason testi ile mesanenizde kalan idrar miktarını kontrol edilir. Mesanenizde çok miktarda artık idrar olması, idrar yolunuzda bir tıkanıklık veya mesane sinirleriniz veya kaslarınız ile ilgili bir probleminiz olduğu anlamına gelebilir. 

İdrar Kaçırma Tedavisi

Davranış teknikleri: Mesane eğitimi, gitme dürtüsünü aldıktan sonra idrara çıkmayı geciktirmek için önerilir. Her idrara çıkma dürtüsü hissettiğinizde 10 dakika beklemeye çalışarak başlayabilirsiniz. Amaç, sadece her 2.5 ila 3.5 saatte bir idrar yapana kadar tuvalete gitme arasındaki süreyi uzatmaktır.Taşma inkontinansını önlemek için mesanenizi daha tamamen boşaltmayı öğrenmenize yardımcı olmak için çift işeme önerilir. Çift işeme, idrar yapmak, ardından birkaç dakika beklemek ve tekrar denemek anlamına gelir.Planlı tuvalet ziyaretleri, gitme ihtiyacını beklemek yerine her iki ila dört saatte bir idrara çıkmak olarak önerilir.Mesanenizin kontrolünü yeniden kazanmak için sıvı ve diyet yönetimi. Alkol, kafein veya asitli yiyecekleri azaltmanız veya bunlardan kaçınmanız gerekebilir. Sıvı tüketimini azaltmak, kilo vermek veya fiziksel aktiviteyi artırmak da sorunu kolaylaştırabilir.

Pelvik taban kas egzersizleri: İdrara çıkmayı kontrol etmeye yardımcı olan kasları güçlendirmek için bu egzersizleri sık sık yapmanızı önerilir. Kegel egzersizleri olarak da bilinen bu teknikler özellikle stres inkontinansı için etkilidir ancak aynı zamanda idrar kaçırma dürtünüzün azalmasına yardımcı olabilir.Pelvik taban kas egzersizleri yapmak için idrar akışınızı durdurmaya çalıştığınızı hayal edin. O zamanlar:

  • İdrar yapmayı durdurmak için kullanacağınız kasları sıkın (kasılma) ve beş saniye tutun ve ardından beş saniye gevşeyin. (Bu çok zorsa, iki saniye tutarak ve üç saniye gevşeyerek başlayın.)
  • Kasılmaları bir seferde 10 saniye tutmaya çalışın.
  • Her gün en az üç set 10 tekrar yapmayı hedefleyin.

Doğru kasları belirlemenize ve kasılmanıza yardımcı olmak için bir pelvik taban fizyoterapisti ile çalışmanızı veya biofeedback tekniklerini denemenizi önerebiliriz.İnkontinanslı kadınları tedavi etmek için tasarlanmış iki çeşit cihaz vardır:Üretral eklenti, idrar kaçırmayı tetikleyebilen spor gibi belirli bir aktiviteden önce üretraya yerleştirilen küçük, tampon benzeri tek kullanımlık bir cihazdır. Ek, sızıntıyı önlemek için bir tıkaç görevi görür ve idrara çıkmadan önce çıkarılır.Pesser, vajinanıza yerleştirdiğiniz ve tüm gün boyunca taktığınız esnek bir silikon halkadır. Cihaz vajinal prolapsusu olan kadınlarda da kullanılmaktadır. Peser, idrar sızıntısını önlemek için üretrayı desteklemeye yardımcı olur.

Girişimsel Tedaviler

İnkontinans tedavisinde yardımcı olabilecek girişimsel tedaviler şunları içerir: Sentetik malzeme enjeksiyonları: Üretrayı çevreleyen dokuya sentetik bir malzeme enjekte edilir. Bu materyal, üretranın kapalı kalmasına ve idrar sızıntısının azaltılmasına yardımcı olur. Bu prosedür stres inkontinans tedavisi içindir ve genellikle cerrahi gibi daha invaziv tedavilerden daha az etkilidir. Bir kereden fazla tekrarlanması gerekebilir.

OnabotulinumtoxinA (Botoks): Botox’un mesane kasına enjeksiyonları, aşırı aktif mesanesi olan ve idrar kaçırmaya neden olan kişilere fayda sağlayabilir. Botox genellikle diğer tedaviler başarılı olmadığında tercih edilir.

Sinir uyarılması: Mesane kontrolünde yer alan sinirleri (sakral sinirler) uyarmak için ağrısız elektrik uyarıları uygulanabilir.

İdrar Kaçırma Tot Ameliyatı

Diğer tedaviler işe yaramazsa, birkaç cerrahi prosedür idrar kaçırmaya neden olan sorunları tedavi edebilir:
 

Askı prosedürleri: Vücudunuzun dokusunun sentetik materyali (ağ) veya şeritleri, üretranızın altında bir pelvik askı ve mesanenin üretraya (mesane boynu) bağlandığı kalınlaşmış kas alanı oluşturmak için kullanılır. Askı, özellikle öksürürken veya hapşırırken üretranın kapalı kalmasına yardımcı olur. Bu prosedür stres inkontinansı tedavi etmek için kullanılır.

Mesane boynu süspansiyonu: Bu prosedür, üretranıza ve mesanenin üretraya bağlandığı kalınlaşmış bir kas alanı olan mesane boynuna destek sağlamak için tasarlanmıştır. Karın kesisi içerir, bu nedenle genel veya spinal anestezi sırasında yapılır.

Prolapsus ameliyatı:  Pelvik organ prolapsusu ve mikst inkontinansı olan kadınlarda cerrahi, askı prosedürü ve prolapsus cerrahisinin bir kombinasyonunu içerebilir. Pelvik organ prolapsusunun onarımı tek başına idrar kaçırma semptomlarını rutin olarak iyileştirmez.

Yapay idrar sfinkteri:  İdrar yapma ihtiyacı olana kadar idrar sfinkterini kapalı tutmak için mesane boynunun etrafına küçük, sıvı dolu bir halka implante edilir. İdrar yapmak için, cildinizin altına yerleştirilmiş bir valfe basarsınız, bu da halkanın sönmesine neden olur ve idrarın mesanenizden akmasına izin verir.

Konu ile alakalı

Sıkça Sorulan Sorular

Tot ameliyatı ortalama 15-20 dakika sürer. Ameliyatta eriyen dikişler kullanılır.

Tot ameliyatı minimal invaziv bir işlem olarak kabul edilir. Yani, vücuda yapılan müdahale oldukça küçük ve dolayısıyla ameliyat ve iyileşme süresi kısa olur.  

#UmutHepVar

Mucize Hikayeleri

aktenbikem
aktenbikem
US
Read More
I know Dr. Düzgüner for the past 3 years since he was part of a great IVF team at Memorial Şişli with Dr. Semra Kahraman. I am a Turkish American living in NY, and even with access to private insurance in the US, I have never been able to talk to my IVF doctor on the phone if there was an emergency nor when I had a burning question that needed to be answered immediately. Doctors in the US do not give you their phone number, and I would have to go through the nurse who would call me back 4 hours later only to leave a message.. But in Turkey, with Dr. Düzgüner, everything was about trust and accessibility from the first day. He immediately sent us his number, and set up a FaceTime with me and my husband. He took a deep dive at all our IVF-related blood/semen work and gave us a very factual but encouraging opinion. I was 45 when I left my doctor in the US, and traveled to Turkey to try IVF with Dr. Düzgüner, and despite my old age he was very clear with expectations but never demoralizing nor discouraging. He and his team was always available through phone, text message, and he was never tired of my endless questions! When Dr. Düzgüner later started his clinic, I wanted to continue with him and his team. We discussed other options with him and he worked with me and my husband in researching and giving us endless advice on what our other options could be and worked with us on next steps. With his guidance and patience, we are now expecting twins (36 weeks, a boy and a girl ❤️). Dr Düzgüner helped me become a mommy at age 47, and I am so happy I worked with him all the way to the end. Even during my twin pregnancy back in the US, he would answer my questions within minutes, if l weren’t able to reach my doctor in the US. He and his team deserves all the stars!!
T. B. Beyazıt
T. B. Beyazıt
TR
Read More
Yarım rahim ile gelen mucize Bizim mucize'mize vesile olan Soner hocamız Yarım rahim ile dış merkezde başarısız denemeler sonucu hocamız ile yollarımız kesişti. Soner hocamız bize ilk günden itibaren moralimizi hep yüksek tuttu ve umut oldu. Kendine özgü ve modern tedavi yöntemleriyle çok zorlu ve dikkatli bir sürecin sonunda bebeğimizi kucağımıza almamıza vesile oldu. Kendisi işinde uzman ve hastaların 7/24 yanında olan . En küçük ayrıntılara dikkat eden bir doktordur. Önce Allah'ın izni ve hocamızın vesileyle imkansızdı biz mucizeyi yaşadık. Soner hocamıza sonsuz teşekkür ederiz. İyi ki ; yollarımız kesişti Umut hep var
 Yeliz
Yeliz
UK
Read More
I have never met a doctor in my life who turned such a difficult period into such a pleasant and peaceful teamwork for me. I myself am a graduate nurse working abroad. Soner Bey is a wonderful person who is both very meticulous and really expert in his profession and very interested in his patients, like a friend, who is happy or sad with me with all kinds of difficulties and happiness I faced during this difficult and stressful IVF treatment period. I never doubted his expertise on the path I traveled with him, my trust in him was always infinite and we got good results. If you can't trust your doctor, I would say don't take this difficult path at all. Soner Bey meticulously examined every detail so that I could have a child during my treatment period and I already knew that the result would be positive with the treatment I received from such a meticulous and experienced doctor and finally it happened. Thank you Mr. Soner, it was really very promising and enjoyable to walk this path with you.
E. B. ŞAHİN
E. B. ŞAHİN
TR
Read More
I am glad that we met Soner Hoca in this journey we started with severe male factor and chocolate cyst problems. From the very beginning of the process, he made this journey so easy for us with the support of dear Evrim Hanım, whose interest, expertise and experience in her field made this journey so easy for us that people around me could not believe that I was undergoing a whole baby treatment... We trusted my teacher infinitely. Her highly disciplined and professional approach created an infinite trust in me. I never had any question marks in my head. I knew as much as I needed to know and left myself to the process. I am glad I did so... Our 8-year longing for a child ended in our first IVF trial. The people around me did not believe once again because it is absolutely a MIRACLE to reach a positive result in the first attempt, especially in a situation with factors like ours in the IVF adventure... But this miracle became our reality first with the permission of Allah and then with the support of my teacher Soner. We thank him and Mrs. Evrim a thousand times for their efforts <3
T. B. Beyazıt
T. B. Beyazıt
TR
Read More
The miracle that comes with half a uterus Our teacher Soner, who was instrumental in our miracle Our paths crossed with our teacher as a result of unsuccessful attempts in an external center with half a uterus. Soner always kept our morale high and gave us hope from the first day. With his unique and modern treatment methods, he led us to hold our baby in our arms at the end of a very difficult and careful process. He is an expert in his job and is with the patients 24/7. He is a doctor who pays attention to the smallest details. First, with the permission of Allah and the opportunity of our teacher, it was impossible, we experienced the miracle. We thank our teacher Soner endlessly. Good thing; our paths crossed There is always hope
Meleklerin A.
Meleklerin A.
LB
Read More
In the period when we set out with the severe male factor, after a few surgeries performed outside of Turkey (Lebanon), the result was negative every time, and with the joint decision we made with my wife, we decided that we had no other choice but our doctors in Turkey, and thank God that we had the opportunity to meet with our doctor soner Bey, both his knowledge, his sincere approach to the person and his vast experience always made us feel that we were at the right address, On this path that we started treatment with him and the fact that the result was positive after the first trial made us feel that we continued on the road with the right person again, we thank him very much, thank you very much.
Manal Ghazal
Manal Ghazal
AR
Read More
نحن ممتنون للغاية لطبيبنا الذي قدم لنا… نحن ممتنون للغاية لطبيبنا الذي قدم لنا دعمًا ممتازًا خلال عملية علاج الأنابيب. إنهم محترفون ومتخصصون وذوي تعاطف شديد. تقديرنا حقًا لاحتضانهم للناس ودعمهم ومساعدتهم في إكمال الأسرة. نحن ممتنون للغاية!
Bella
Somalia
Read More
After trying to conceive almost 8 years and 3 failed of IVF circle I have luckily met finally dr Soner DUZGUNER at his clinic 2020 September. After listening and talking each other for an hour and more my hope increased and we started the first circle with PGT test and other health screening, then the first circle was successful. I had beautiful girl and after a year I tried second cycle we used freezing pgt tested embryos and got a boy. The protocols the doctor was very helpful and he gave me special attention and consideration since I had previous failed circles and of course I was foreigner patients. Still I’m his patient and hoping to have more children. Thank you doctor you were very human, kind and understandable doctor.
Parvina Guliyeva
AZ
Read More
Çok teşekkürler Soner beye. Onun ilğisi, ve onun professional davranışı, hər zaman umudunu itirme demeyi, bana moral verdi. Dış merkezlerde 5 negativ denemeden sonra Soner beyin sayesinde 29 haftalık hamileyim. Sağ olsun.
Zeliha
DE
Read More
Ben Almanyadan yazıyorum. Ben Almanyada 3 kere Tüp bebek tedavisi oldum. Ama sonuç hep negativ çıktı. Dr Soner Düzgüner sayesinde ilk kez gebelik testi pozitif çıktı. Dr. Soner Düzgüner bey inanılmaz mükemmel bi Doktor ve Insan. Allaha şükür Dr. Soner Düzgüner sayesinde ikizlerle hamileyim. Insallah bi kaç hafta içinde doğum yapicam. Evlat sahibi olmak isteyen Dr. Soner Düzgünere başvurması kesinlikle tavsiye ediyorum! Iyiki varsiniz Dr bey
Dudz
FR
Read More
Atteinte d’endométriose et Après trois ans de fiv infructueuses en France, j’ai fait connaissance avec le docteur Duzguner et son équipe à Istanbul. C’est un médecin très investi, à l’écoute de ses patients, souriant, disponible, minutieux et très connaisseur dans le domaine de la procréation assistée. J’ai eu le bonheur de tomber enceinte dès mon premier transfert et d’être devenu maman depuis un an. Il a su très vite pointé du doigt le problème et a mis en place le traitement qui m’était le plus adapté. A ce jour, je reste encore en contact avec ce médecin qui suit ses patients et je n’hésiterai pas à faire appel à ses services pour mon prochain transfert. Je le recommande les yeux fermés.

İletişim Formu

İlk Adımı Şimdi Atın
Ücretsiz Ön Görüşme

Op. Dr. Soner Düzgüner ile ön görüşme yapmak için iletişime geçin. Bu değerli hikayenin başlangıcında size eşlik etmek için buradayız.